فرآیندکاوی شامل استفاده از داده‌های ثبت شده (گزارش رویداد) در سیستم‌های اطلاعاتی نظیر برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) ، مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)، سیستم‌های انبار ، مالی و … به منظور کشف، تحلیل و بهبود فرآیند‌های سازمان است. تحلیل‌های فرآیند‌کاوی شامل طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها نظیر فیلتر کردن داده‌ها و پیش پردازش داده، کشف مدل‌های فرآیندی ، بررسی انطباق و  بهبود فرآیند ها است. از این رو انتخاب ابزار مناسبی که به طور مناسب این قابلیت‌ها را با توجه به نیاز سازمان پوشش دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ابزار‌های فرآیند‌کاوی اولین بار به صورت حرفه‌ای در سال 2004 توسط یک تیم دانشگاهی با توسعه نرم افزار Prom ایجاد شدند. در سال 2010 شرکت Fluxicon نرم افزار Disco را برای استفاده ‌های صنعتی توسعه دادند. پس از آن بیش از 40 نرم افزار فرآیند‌کاوی توسط فروشنده‌های مختلف توسعه یافته‌اند. لیست کلی ابزار‌های مورد تایید در کتاب (Handbook of Processmining) که در سال 2022 منتشر شده است در جدول زیر قرار گرفته است .

با توجه به توسعه روز افزون این ابزارها انتخاب ابزار مناسب به نحوی که قابلیت‌های مورد نظر سازمان را تامین کند یکی از چالش‌های فعلی مدیران برای شروع استفاده از فناوری فرآیند‌کاوی است.در این مقاله  ما دو ابزار دیسکو و پروم را که  هر دو توسط تیم Fluxicon توسعه پیدا کرده‌اند و به نحوی مکمل یکدیگر خواهند بود به عنوان یک موجودیت در نظر گرفته و با نرم افزار‌ Celonis که یکی از قدرتمندترین نرم افزار‌های فرآیندکاوی مقایسه کرده‌ایم.

  • آماده سازی داده‌های و فیلتر کردن :

یکی از مهمترین بخش‌ها در فناوری فرآیند‌کاوی تمرکز بر داده‌های مناسب است. این کار در فعالیت فرآیندکاوی با فیلتر کردن داده‌ها انجام می‌شود. فیلتر کردن داده‌ها به این معناست که بتوانیم بر فرآیند‌های با فعالیت‌ها، ارتباطات و ویژگی های مورد نظر متمرکز شویم .از این منظر هردو نرم افزار Prom+Disco و Celonis نمره عالی 10/10 را دریافت می‌کنند در واقع از منظر فیلتر کردن با استفاده از این نرم افزار‌ کاربر قادر به استفاده از تمامی امکانات خواهد بود

  • کشف مدل‌های فرآیندی :

در این قسمت هر دو نرم افزار عملکرد بسیار خوبی با توجه به استفاده از  الگوریتم‌های به روز کشف فرآیند دارند. با این حال پکیج Prom+Disco از دو منظر بر نرم افزار  Celonis  برتری دارد. در نگاه اول پکیج Prom+Disco قابلیت استفاده از انواع نماد‌های مدلسازی فرآیند را داراست و زبان‌های شبکه پتری، درخت فرآیند و BPMN را به طور کامل پوشش می‌دهد. از طرف دیگر پکیج Prom+Disco با توجه به قابلیت به روز رسانی قدرتمند امکان استفاده از الگوریتم‌های کشف فرآیند به روز تر و دقیق تر را فراهم می‌کند.

  • جذابیت ظاهری و استفاده آسان

دراین قسمت با توجه به تحت وب بودن نرم افزار سلونیس و زیبایی در طراحی برتری قابل توجهی را نسبت به پکیج Prom+Disco کسب می‌کند.

  • تحلیل و بهبود فرآیند

در این قسمت هریک از نرم افزار‌ها قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند نرم افزار Celonis با استفاده از توسعه زبان PQL امکان تعریف KPI های مختلف را برای کاربران فراهم نموده است اما پکیج Disco قابلیت‌های مناسبی در استفاده از انواع الگوریتم‌های بررسی انطباق ، نمودار‌های مصورسازی و خوشه‌بندی را برای تحلیل و بهبود فرآیند ارائه می‌کند

  • دسترسی و هزینه

صرفنظر از اینکه تحریم‌ها اعمال شده باعث می‌شود در کشور ما استفاده از نرم افزار Celonis تقریبا غیرممکن باشد این نرم افزار هزینه‌های بسیار بالایی را به سازمان‌ها اعمال می‌کند به طوری که برای سازمان‌های با ابعاد متوسط صرفه افتصادی نخواهد داشت.

عملکرد کلی :

در این مقاله سعی داشتیم به منظور معرفی ابزار‌های فرآیند‌کاوی پکیج Prom+Disco را با نرم ‌افزار Celonis  مقایسه کنیم. لازم به ذکر است طی بررسی که در کنفرانس سال 2021 فرآیند‌کاوی انجام شد این 3 نرم افزار رتبه‌های برتر در استفاده کاربران را به خود اختصاص دادند

این مقایسه بر مبنای 5 معیار فیلتر، کشف مدل‌های فرآیند، تحلیل و بهبود، دسترسی و جذابیت ظاهری و استفاده آسان انجام پذیرفت .

در این قسمت داده‌های مربوط به مقایسه این دو شرکت را در قالب نمودار زیر گزارش کرده‌ایم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *