DACI چیست و چه کاربردی دارد؟

DACI یک چارچوب است که برای مشخص کردن نقش ذینفعان مختلف در یک فرایند استفاده می شود. DACI مخفف Driver ، Approver ، Contributor و Informed است.

این نقشها ، که توسط DACI تعریف شده است ، روشن می سازد که چه کسی در زمینه ها و موقعیت های خاص اختیار دارد. چارچوب تصمیم گیری DACI مدلی است که برای تعیین اثر بخشی و مسئولیت های خاص اعضای تیم در هنگام تصمیم گیری های گروهی ، برای بهبود کارایی و سرعت تیم در پروژه ها طراحی شده است.

نام این نقش ها و مسئولیت ها مخفف DACI را تشکیل می دهد: راهبر(شخصی که تصمیم را به جریان می اندازد) ، تأیید کننده (شخصی که تصمیم را می گیرد) ، مشارکت کنندگان (افراد یا تیم هایی که کار یا دانش آنها در پروژه کمک می کند) و مطلع (افرادی که ممکن است تحت تأثیر این تصمیمات کارشان تحت تأثیر قرار بگیرد و بنابراین باید در جریان باشند)

 

نقش ها و مسئولیت ها در مدل تصمیم گیری DACI چیست؟

  • راهبر Driver

در مدل تصمیم گیری گروهی DACI ، راهبر رهبر پروژه است.

این شخص دارای مجوز تأیید (که متعلق به تأیید کننده است) نیست ، اما بیشتر به عنوان مدیر پروژه فعالیت می کند. به عنوان مثال یک راننده ، جلسات پروژه را برنامه ریزی و اجرا می کند ، ایده ها را جمع آوری و توزیع می کند ، وظایفی را تعیین می کند و پیشرفت تیم را پیگیری می کند.

  • تصویب کننده Approver

تصویب کننده شخصی است که در مدل DACI صحبت می کند و در مورد جنبه خاصی از پروژه حرف آخر را می زند.

ممکن است یک پروژه بیش از یک تصویب کننده داشته باشد – به عنوان مثال ، دو بنیانگذار شرکت – اما از آنجا که مدل DACI برای تصمیم گیری سریع طراحی شده است ، هرچه تعداد Approvers کمتر باشد ، بهتر است.

  • همکاران Contributor

این افراد در سازمان هستند که برای کمک به تصمیم گیری های پروژه ممکن است از آنها برای نظرات ، تخصص یا امتیازات منحصر به فرد آنها استفاده شود.

راهبر مسئولیت انتخاب مشارکت کنندگان و تعیین نحوه ادغام آنها در روند تصمیم گیری گروهی را دارد – به عنوان مثال ، آیا آنها را به جلسات پروژه دعوت می کند تا افکار خود را با تیم به اشتراک بگذارند ، یا بینش خود را به صورت آفلاین جمع آوری می کند.

  • مطلع Informed

این افراد در سراسر سازمان هستند که مستقیماً در پروژه دخیل نیستند و هیچ اختیاری در تصمیمات تیم ندارند ، اما می خواهند یا باید در مورد پیشرفت پروژه به روز شوند زیرا این ممکن است بر کار خود آنها تأثیر بگذارد.

برای یک تیم مدیریت محصول که روی یک محصول کار می کنند ، گروه آگاه آنها ممکن است افرادی در زمینه فروش و بازاریابی ، پشتیبانی مشتری یا تیم های دیگری باشد که در تولید محصول مشارکت ندارند اما برنامه ریزی و تخصیص منابع آنها می تواند به دانستن وضعیت توسعه محصول بستگی داشته باشد.

چگونه برای تصمیم گیری گروهی از مدل DACI استفاده می شود؟

مرحله 1: پروژه را به وظایف تقسیم کنید و به هر کدام یک راهبر اختصاص دهید.

بعد از اینکه نقش های DACI را در بین تیم خود تثبیت کردید ، ابتدا با یک راهبر موافقت کنید تا کل پروژه را هدایت کند.

سپس پروژه را به یک طرح سطح کار تقسیم کنید. در این مرحله نیازی به ایجاد مهلت یا اختصاص منابع خاص ندارید. هدف در اینجا فقط این است که تیم خود راجع به مجموعه موارد اقدام برای اولویت بندی به توافق برسند تا بتوانید پروژه را به جلو پیش ببرید.

همچنین ، در این مرحله ، یک راهبر را به هر یک از این کارها اختصاص دهید. زیرا هر یک از آنها یک قهرمان یا یک مدافع را دارد که مسئول حرکت آن به جلو است.

مرحله 2: تصویب کنندگان و همکاران را به هر کار اختصاص دهید.

اکنون تیم باید درمورد تصویب کننده (در حالت ایده آل ، یک نفر در هر کار) و مشارکت کنندگان اختصاص داده شده برای هر کار توافق کنند.

البته در صورت پیشرفت تیم یا تغییر نیازهای پروژه ، راهبر می تواند در هر زمان مشارکت کنندگان را اضافه یا حذف کند. اما بهتر است شروع انجام هر کاری بدانید که تیم حداقل برخی منابع متخصص را برای مشاوره در صورت لزوم داشته باشد.

مرحله 3: گردش واقعی کار را تعریف کنید

اکنون راهبر اصلی پروژه شروع به تدوین برنامه اقدام می کند و به سوالاتی از جمله سوالات زیر پاسخ می دهد:

آیا ما جلسه آغاز خواهیم داشت؟ چه کسی باید شرکت کند؟ وقتی پروژه در حال انجام است ، هر چند وقت یک بار باید جلسات تیمی داشته باشیم؟

چگونه با همکارانمان کار خواهیم کرد؟

چگونه این وظایف را ردیابی خواهیم کرد؟ با یک برنامه مدیریت پروژه مانند ترلو؟ روی صفحه وب و در کارتابل سازمانی؟ از نرم افزارها استفاده می کنید؟

با تغییر اوضاع در پروژه ، چگونه ما اطلاعات خود را به روز خواهیم کرد؟

چه فرایندی برای فرآیند تصمیم گیری ما باید استفاده شود؟ آیا برای هر تصمیم باید جلسه مختصری بین تصویب کننده و همکاران خود ترتیب دهیم؟ آیا راننده باید به راحتی مشاوره تیم را به تایید کننده منتقل کند و منتظر تصمیم بماند؟

 

نتیجه

چارچوب DACI می تواند با آوردن یک روند واضح و مشخص در تصمیم گیری های گروه ، به تیم ها کمک کند تا پروژه های پیچیده را با کارآیی و سرعت بیشتری تکمیل کنند. با توجه به تقاضای مداوم مدیران محصولات برای تصمیم گیری استراتژیک در بسیاری از جبهه ها ، مدل DACI می تواند ابزاری ایده آل برای ساده سازی و بهبود فرایندهای مدیران محصول باشد

برای آشنایی بیشتر با تحلیل کسب و کار اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *